News Stories

ATV Araçları Nasıl Kullanılır?

İngilizce “her araziye uygun taşıt” anlamına gelen “All Terrain Vehicle”ın kısaltılmış hali olan ATV bir tür arazi taşıtıdır. 3 ve 6 tekerlekli modelleri olsa da ATV’lerin en çok tercih edilen modeli 4 tekerlekli olanlardır. Tek ya da iki kişilik olabilen bu araçlar hareketlerini, modeline göre değişen kapasite ve özelliklerdeki içten yanmalı benzinli motorlarından alırlar.

Her ne kadar zorlu arazi koşullarında kolay ulaşım amacıyla üretilmiş olsalar da ATV’ler günümüzde asıl amaçlarının yanında çoğunlukla turistik ve gezi amaçlı olarak kullanılır. Kullanım amaçları her ne olursa olsun ATV kullanmak için teorik ve uygulama olmak üzere eğitim alınması gerekir.

ATV Araçları Nasıl Kullanılır?

ATV kullanmadan önce güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bunun için kask, dizlik ve dirseklik gibi koruma ekipmanlarının doğru olarak giyilmesi gerekir.

ATV’nin motoru kontak açıldıktan sonra çalıştırma düğmesine basılarak çalıştırılır. Motorun ısınması için kısa bir süre beklenir. Motor henüz ısınmadan harekete geçilmek istenirse motor stop eder. ATV araçları manuel ve otomatik olmak üzere iki vites sisteminden birisine sahiptir. Çoğu model otomatik vitesli olup bu araçların kullanımı oldukça pratiktir. Otomatik vitesli olan modellerde genellikle araç gövdesinin sağ bölümüne yerleştirilmiş olan vites kolundan vites seçimi yapılır. Otomatik vitesli modellerde ileri, geri ve park olmak üzere 3 vites seçeneği bulunur. Ayrıca bu modellerde aracın ileri hareketi esnasında vitese müdahale edilmemesi gerekir. Aksi halde araçta ciddi hasarlar oluşabilir.

Manuel vitesli modellerde ise vites değişimi genellikle sol ayağın koyulduğu yerdeki bir pedal aracılığıyla yapılır. Vites değişimi, debriyaj freni çekilerek, pedal ayak ile aşağıdan yukarıya doğru ittirildiğinde gerçekleşir. Pedal her kaldırıldığında vites 1 yükselir. Pedala yukarıdan aşağıda doğru bastırıldığında ise vites boşa geçer. Araç hızlandıkça motor devrinin düşürülmesi için vites yükseltilir, vites değişiminden önce çekilen debriyaj freni vites değişiminden sonra bırakılır.

ATV araçlarında gaz motosikletlerde olduğu gibi el tutamağının aşağıya doğru döndürülmesiyle ya da sağ el tutamağının iç kısmında bulunan bir mandal ile kontrol edilir. Çoğu modelde daha rahat kullanımından dolayı gaz vermek için mandal kullanılırken, özellikle bazı on-road modellerde hareketli tutamak da kullanılır.

ATV araçları genellikle arazi koşullarında tercih edilir. Her ne kadar motosiklete benzeseler de bu araçlar özellikle virajlarda motosikletler kadar yan yatamadıkları için devrilme riski taşırlar. Bu sebeple ATV araçları ile virajlara girilirken yavaşlanması gerekir. Ayrıca yüksek hızlarda seyrederken direksiyonun aniden çevrilmesinden de kaçınılmalı ve dönerken direksiyon dönülecek olan yöndeki dirsek karın boşluğuna değecek kadar, yavaşça döndürülmelidir.

Arazi aracı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri Arazi Aracı Nasıl Kullanılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Related articles

 • Parkelerin Kabarması Nasıl Önlenir?

  Zemin kaplamasında en sık kullanılan malzemelerden biri parkelerdir. Lamine, laminant ve masif gibi çeşitleri olan parkeler hem kullanışlıdır hem de çok farklı desen ve renk seçenekleri ile farklı dekorasyonlar ile son derece uyumludur. Ancak bu kullanışlı ve şık ürünlerle ilgili zaman zaman bazı problemler de yaşanır. Özellikle parkelerin kabarması bu problemlerin en başında gelir.  Parkelerin

 • Çocuk Odasını Aydınlatma Önerileri

  Birçok çocuk zamanının büyük bir bölümünü odasında oyun oynayarak geçirir. Bu nedenle çocuk odalarında farklı aktiviteler için ihtiyaç duyulan aydınlatma ihtiyaçlarına cevap verebilecek aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir.  Çocuk Odasını Aydınlatma Önerileri Odanın yeterince aydınlatılmasını sağlayacak bir ana aydınlatma ürünü tercih edilmelidir. Ana aydınlatma tavandan bir avize ile ya da alçı tavan spot ve gizli LED

 • Paint Zoom Nasıl Kullanılır?

  Boya işlemleri çoğu zaman zahmetli olsa da bunu kolaylaştırmak için birçok farklı tasarım piyasaya sürülmüştür. Paint zoom olarak adlandırılan boya tabancaları da bunlardan birisidir. Paint zoom kullanılarak yüzeyler oldukça pratik bir şekilde boyanabilir. Ancak bu boyama aracının kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Paint Zoom Nasıl Çalışır? Paint zoom diğer boya tabancaları gibi kompresörden gelen

 • Fidye Virüsü Kabusu Büyüyor!

  Fidye virüsleri yüzünden dünya çapında onlarca şirket milyonlarca dolarlık zarara uğradı. Fidye virüsünün son kurbanı ise Amerika’daki bir Su ve Elektrik Dağıtım Şirketi oldu.

Leave a Reply